Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Nejúspěšnější pirát v historii? Byla to žena, velmi chytrá a velmi vynalézavá

Jedno ze starých námořnických rčení praví, že žena na palubě lodi přináší smůlu. V případě krásné Čeng Š‘ měli smůlu ti, které na svých plavbách potkala.

Adventní věnec: Jeho historie a symbolika svící

Adventní věnec je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jaká je jeho historie? Víte, co symbolizují jednotlivé svíce? Jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?

Proč se na Den díkůvzdání peče právě krocan? Jde o symbol hojnosti a štědrosti

Den díkůvzdání patří mezi nejznámější americké svátky. I když se u nás neslaví, určitě ho znáte z amerických filmů, kde se všichni schází u nadívaného krocana. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se peče právě krocan?

Porody z časů dávno minulých zaváněly hrůzou

Ani v dnešní moderní době není porod bagatelizován a považován za banální záležitost. Co potom musely zažívat rodičky v dávné minulosti? Jsem si jistá, že žádná z dnešních maminek by se nechtěla byť na okamžik vrátit v čase.

Zahrabání za živa, stětí, vyhoštění. Tak se v minulosti trestaly potraty

O umělém přerušení těhotenství se i dnes vedou vášnivé debaty. Přitom jde o věc starou stejně jako intimní vztah mezi mužem a ženou – antikoncepce je záležitostí moderní doby.

Vše o Halloweenu i tipy na skvělé halloweenské menu

Na poslední den v říjnu připadá lidový svátek Halloween, který zdomácněl v anglosaských zemích, ale poslední roky si nachází cestu i k nám. Odkud se vzal tento svátek ve znamení vydlabaných dýní a strašidelných převleků?

Tajemná legenda o Jackovi stojí za zvykem dlabání dýní

Dlabání dýní na Halloween je tradice, která má kořeny ve starověkém náboženství, legendách a folklóru. Pro současnou populaci je to hlavně způsob, jak si kreativně užít podzimní sezónu. Jak tento zvyk ale vznikl?

Vypráví se, že smírčí kříže střeží duchové zavražděných lidí

Podivné kamenné kříže stojí v naší krajině mnohdy i desítky let. Zatímco dříve se u nich nejspíš zastavovali lidé, kteří znali jejich minulost a nejspíš i truchlili, dnes už je míjíme bez povšimnutí.

Předlohou Draculy nebyl jen transylvánský kníže, ale i irský trpaslík

Vždy se myslelo, že inspirací Brama Stockera byl transylvánský kníže Vlad Tepeš (Tepes). Nyní však vychází najevo, že předlohu pro krvelačnou bestii hledal autor mnohem blíže svému domovu – v Irsku. Kdo byl domnělý irský upír?

Chorvati jsou nám blíže, než si myslíme

Chorvatsko patří mezi oblíbené dovolenkové destinace Čechů. Málokdo už ale ví, že je nám tento přátelský národ mnohem blíž. Věděli jste, že se již od novověku Chorvaté usazovali na území Rakouska, a dokonce i u nás?

Novější články Starší články Starší články