Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Proč se o filipojakubské noci zapalují ohně

V noci z 30. dubna na 1. května se zapalují ohně. Filipojakubskou noc známe spíše jako Čarodějnice. Původně pohanský svátek si zachoval svoji tradici do dnešní doby. Málokdo ale ví, proč se ohně vlastně zapalují.

Magdaleniny prádelny – ve jménu Boha se ničily ženské životy

Magdaleniny prádelny, známé též pod názvem Irské prádelny, měly být útočištěm pro padlé ženy. Založeny byly v 19. století a za dobu své stopadesátileté historie jimi prošlo přibližně třicet tisíc žen.

Běloši by před černochy klečet měli, ale jen někteří

Poslední léta se vede debata o tom, že běloši mají vůči černochům dluh, který bychom měli všichni splácet. Jak je to ale doopravdy?

Děsivé experimenty na dětech, i to je realita minulosti

Sociální experimenty, medicínské pokusy, výzkumy a testy na lidech v minulosti nebyly ničím neobvyklým. Pro spoustu nebezpečných experimentálních průzkumů posloužily bohužel i děti.

Young Teazer – loď duchů, která se zjevuje před bouří

Nedávno se mi dostal do rukou román Pod hladinou od Darcy Coates, v němž hrála prim loď duchů. Jelikož je to hodně zajímavé téma, začala jsem trochu pátrat, abych zjistila, kolik takových lodí je.

Perličky ze života císařovny Sissi: ovládala 11 jazyků a na koni ji učily jezdit krasojezdkyně

Byla krásná, inteligentní, na svou dobu emancipovaná a obdivovaná. A také posedlá svým zevnějškem. Co jste nejspíš nevěděli o životě Alžběty Bavorské, kterou známe jako císařovnu Sissi?

Kdo spáchal první atentát v dějinách lidstva a kdo byla jeho oběť? Stopy vedou do starého Egypta

Atentáty jsou staré téměř jako lidstvo samo. Ale kdy došlo k tomu úplně prvnímu?

Legendární croissant pochází z Vídně. Ve Francii ho prosadila až Marie Antoinetta

Croissant je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pečiv na světě. Jeho původ je však obestřen mnoha legendami. Kde se vlastně objevil poprvé? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč má tvar půlměsíce?

Oddělí se Texas od USA? Samostatným státem už jednou byl

Americký stát Texas se od ostatních poměrně dosti odlišuje a na rozdíl od většiny z nich má i zkušenosti se samostatností, které si však dlouho neužil.

Google Earth přepisuje historii a odkrývá dosud neznámé informace o dobytí římské provincie Arabia Petraea

Google Earth se neomezuje pouze na mapování ulic, budov a leteckých pohledů, ale umožnil také zaznamenat důležité archeologické nálezy. Otevírá tak možnost přepsat historii různých minulých období.

Novější články Starší články Starší články