Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Bran - Draculův hrad / foto: shutterstock

Předlohou Draculy nebyl jen transylvánský kníže, ale i irský trpaslík

Vždy se myslelo, že inspirací Brama Stockera byl transylvánský kníže Vlad Tepeš (Tepes). Nyní však vychází najevo, že předlohu pro krvelačnou bestii hledal autor mnohem blíže svému domovu – v Irsku. Kdo byl domnělý irský upír?

Vlad III. Tepes jako křesťanský hrdina

Děj románu Dracula ukazuje jednoznačně na inspiraci nelítostným knížetem z Transylvánie, Vladem III. Napichovačem. Ten žil v letech 1431 až 1476 a ve skutečnosti sice byl nelítostný, ale vůči Turkům. Právě proti nim totiž bránil Transylvánii. Protože své nepřátele napichoval od spodu na kůly, které nechával zabodnuté do země, takže nepřátelé umírali krutou a někdy pomalou smrtí, vysloužil si přezdívku Tepes – Napichovač. Teprve Stockerova předloha a její další adaptace z něj udělaly krvelačnou bestii obracející se i proti křesťanům. Statečný Vlad však za Boha a křesťany bojoval. 

Rytířské bitvy
Rytířské bitvy – Zdroj: Shutterstock.com

Kdo je tajemný Abhartach?

Nové informace ukazují, že se Stocker inspiroval ještě i jinde. V Irsku je totiž známá legenda o Abhartachovi, která údajně dodnes děsí celý ostrov. Podle této legendy Abhartach znamená oživlý nemrtvý, upír, nebo trpaslík. Poslední označení vzniklo podle irské podoby jména Abhartach - Avartagh, což znamená trpaslík. 

Abhartach byl ve své době tyranský vládce s kouzelnými schopnostmi a byl údajně velmi mstivý. První legenda o tomto muži byla zaznamenána v knize Původ a historie irských názvů míst, vydané v roce 1875. Autorem je Patrick Weston Joyce. Podle něj žil Abhartach ve vesnici Slaghtaverty v Derry v Severním Irsku. Tyranizoval prý tamní obyvatele tak dlouho, až se mu postavil místní irský náčelník a v boji ho zabil. Abhartach však vyvolával strach i po smrti. Údajně byl pohřben ve vzpřímené poloze, aby se zabránilo jeho vstávání z mrtvých. 

 

Bran - Draculův hrad
Bran - Draculův hrad – Zdroj: CCat82 / Shutterstock.com

Upír sající krev nevinných obětí

Druhá legenda už pak Abhartacha popisuje jako krvelačného upíra, který vstává pouze v noci, denní světlo mu škodí a živí se lidskou krví. Když nemá dostatek krve, chřadne a ztrácí váhu. Jakmile se však krve napije, opět získává svou sílu. Čím více krve má, tím je silnější. Druhá legenda uvádí, že Abhartach zemřel dřevěným kůlem, kterým mu bylo probodnuto srdce. Pohřben byl hlavou dolů, a aby skutečně nemohl z hrobu vstát, zakryli jej obrovským balvanem. 

Druhá legenda o Abhartachovi už ukazuje na typické znaky upíra, včetně možnosti, jak jej sprovodit ze světa jednou pro vždy. Tyto informace v románu Dracula má Van Helsing, který ví, jak se proti upírům bránit a jak je zabít. Vychází z údajné knihy Nosferatu – Nemrtví. Vypadá to, že i když Stocker vytvořil románového Draculu podle transylvánského knížete, inspirace u Abhartacha byla velká. 

 

Zdroj:

Enigma, srpen 2023, str. 18 - 19. 

 

Předlohou Draculy nebyl transylvánský kníže, ale irský trpaslík

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!