Mladé, ale divoké – Geologický příběh Jadranu
V porovnání s jinými je Jaderské moře geologicky tak trochu "teenager". Je totiž poměrně mladé a vzniklo zhruba před 12 až 15 miliony lety. Navíc to ale rozhodně není žádné klidné dítko. Leží na Jaderské mikrodesce, která se pomalu, ale jistě zasouvá pod Apeninský poloostrov, což je ta část, kde leží Itálie. Tenhle pomalý, ale neúprosný tanec kontinentů způsobuje nejen častá zemětřesení v regionu, ale i pomalý zdvih Dinárských hor na chorvatské straně. Takže zatímco si užíváte moře a opalujete se, pod vámi se odehrává obrovské geologické drama, které doslova posouvá hory, i když jde jen o milimetry.

Mělké dno plné života
Jaderské moře není zejména na severu moc hluboké, jeho průměrná hloubka činí pouhých 252 metrů. Nejhlubší bod, takzvaná Jaderská proláklina neboli Jihojaderská jáma, se propadá do hloubky zhruba 1233 metrů. Dno Jadranu je však neuvěřitelně rozmanité. Najdete tu zlatavé písčité pláže, drsné oblázkové zátoky, skalnaté útesy i podmořské louky mořské trávy Posidonia oceanica. Tahle tráva je pro ekosystém jako plíce – produkuje kyslík a poskytuje útočiště pro spoustu živočichů. Její přítomnost navíc svědčí o čistotě moře, takže pokud ji uvidíte, je to zelená pro koupání.
Méně slaný než zbytek Středozemního moře
Jadran je tak trochu unikát, protože je o něco méně slaný než zbytek Středozemního moře. Obzvlášť na severu, kde do něj proudí spousta sladké vody z italských řek, jako je slavná řeka Pád. Čím více se ovšem vydáváte na jih, tím je moře slanější.
A co teplota? V létě se voda v Jadranu vyhřívá na příjemných 22 až 26 °C – ideální pro celodenní cákání. V zimě klesne až k deseti stupňům. Tyto rozdíly v teplotě a slanosti vytvářejí perfektní podmínky pro neuvěřitelnou biodiverzitu.
Skryté poklady: Kdo žije pod hladinou?
Jaderské moře je domovem pro celou řadu fascinujících tvorů. Můžete tu potkat hravé delfíny skákavé (kteří jsou zde celkem běžní), nebo dokonce majestátní mořské želvy karety obecné, které si Jadran oblíbily pro svá hnízdiště. Občas se tu objeví i vzácnější návštěvníci, jako jsou tuňáci nebo mečouni. Pro potápěče a šnorchlaře je Jadran tedy doslova rájem.

Větrem ošlehané pobřeží a tisíc ostrovů
Charakteristickým rysem Jadranu, zvláště na chorvatské straně, je jeho neuvěřitelně členité pobřeží. Tisíce ostrůvků a útesů, které se vynořují z modrých vln, jsou výsledkem milionů let geologického formování a eroze. Díky tomu je Jaderské moře Mekkou pro jachtaře a objevitele – každý den zde můžete objevit novou skrytou zátoku nebo malý ostrůvek s osamělou pláží.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaderské_moře
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaderská_deska
https://www.novalja.cz/chorvatsko/vylety-priroda/priroda-chorvatsko/jaderske-more/
https://www.novalja.cz/chorvatsko/vylety-priroda/priroda-chorvatsko/delfini-na-jadranu/
Jadran jinak: Jaké jsou jeho největší zvláštnosti?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!