Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vietcong / foto: Shutterstock

TOP 5 CZ - Střílečka v džungli

Jedna z nejpopulárnějších akčních her z českých luhů a hájů, Vietcong, si vzala na paškál letité tabu americké společnosti.

Čeští vývojáři byli vždy silní a nápadití ve výběru témat pro své projekty. V polovině roku 2003 se málokdo nebál na trh vykročit s akcí neukotvenou v reáliích druhé světové války. Tento trend trvá do jisté míry dodnes, a přestože stále uspokojuje masové publikum, fandové žánru začínají brblat. Studio Pterodon měnící se nálady publika vycítilo a před čtyřmi lety uvedlo drsnou akci z pohledu první osoby Vietcong.

Tabu strženo

magazin.cz
Skutečnou hodnotu hry bylo možno ohodnotit teprve s odstupem. Po uvedení se prodávala sice dobře, nikoliv však skvěle (měla ale takříkajíc dlouhé nohy a slušná čísla prodeje se především díky ústně sdíleným kvalitám titulu držela dlouho).

Po čase se ale ukázalo, že strhla letité tabu. Američané, a s nimi solidárně i většina anglosaského světa, se neradi vraceli k neúspěšné vietnamské anabázi, kdy neuspěli s odstavením komunistů od moci.

Filmový svět tento konflikt reflektoval jen okrajově, herní vůbec. Vietcong nejenže byl první, ale dalším posloužil jako vzor. Recenzenti v následujících letech často srovnávali jeho kvality s novými tituly čerpajícími z vietnamského konfliktu. Prakticky vždy došli k závěru, že výtvor zlatých českých ručiček zůstal nepřekonán (to konstatujeme bez nacionálního patosu).

Napětí a překvapení

magazin.cz
Důvodem úspěchu bylo především vynikající převedení bojů v džungli na monitory. Otevřená bojiště 2. světové války zdaleka nenabízela takové napětí, jako plížení se hustým porostem a přepadávání nepřátelských jednotek pokud možno s momentem překvapení na své straně (ne vždy se povedlo).

Hráč navíc neobsadil nepravděpodobnou roli hrdiny „rambo“ typu, nýbrž stanul v čele několikačlenného týmu, kde každý voják měl svůj úkol (zdravotník, kulometčík, radista, stopař apod.).

Kromě kvalitně zpracovaného dobrodružství pro jednoho hráče, a to i se solidním příběhovým podkladem v podobě vyprávění deníkovou formou, tu ale byl ještě multiplayer. A právě on se stal důvodem dlouhověkosti Vietcongu. Tvůrci nepodcenili vyvážení obou stran konfliktu a na sítí tak etablovali nový evergreen.

Jen škoda, že druhý díl z roku 2005 na kvalitu a úspěch jedničky v žádném ohledu navázat nedokázal.

Trailer
 

Hráli jste Vietcong?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 34