Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Vše o Halloweenu i tipy na skvělé halloweenské menu

Na poslední den v říjnu připadá lidový svátek Halloween, který zdomácněl v anglosaských zemích, ale poslední roky si nachází cestu i k nám. Odkud se vzal tento svátek ve znamení vydlabaných dýní a strašidelných převleků?

Tajemná legenda o Jackovi stojí za zvykem dlabání dýní

Dlabání dýní na Halloween je tradice, která má kořeny ve starověkém náboženství, legendách a folklóru. Pro současnou populaci je to hlavně způsob, jak si kreativně užít podzimní sezónu. Jak tento zvyk ale vznikl?

Vypráví se, že smírčí kříže střeží duchové zavražděných lidí

Podivné kamenné kříže stojí v naší krajině mnohdy i desítky let. Zatímco dříve se u nich nejspíš zastavovali lidé, kteří znali jejich minulost a nejspíš i truchlili, dnes už je míjíme bez povšimnutí.

Předlohou Draculy nebyl jen transylvánský kníže, ale i irský trpaslík

Vždy se myslelo, že inspirací Brama Stockera byl transylvánský kníže Vlad Tepeš (Tepes). Nyní však vychází najevo, že předlohu pro krvelačnou bestii hledal autor mnohem blíže svému domovu – v Irsku. Kdo byl domnělý irský upír?

Chorvati jsou nám blíže, než si myslíme

Chorvatsko patří mezi oblíbené dovolenkové destinace Čechů. Málokdo už ale ví, že je nám tento přátelský národ mnohem blíž. Věděli jste, že se již od novověku Chorvaté usazovali na území Rakouska, a dokonce i u nás?

Nacistický nevěstinec s dívkami se speciálními schopnostmi

Nevěstince jsou domy, které tady byly už od nepaměti. Doloženy jsou od středověku, a nechyběly dokonce ani v koncentračních táborech za druhé světové války. V tomto období byl proslulý především Salon Kitty.

Dnes pálení čarodějnic, dříve noc plná sexu

Pojďme se podívat, jak se čtyři hlavní keltské svátky změnily do dnešních dnů a jak probíhaly oslavy za dávných časů.

Místo nezměrného bohatství, nebo peklo na zemi?

Hrobka prvního císaře Čchin Š'-chuanga-ti je považována za nejbohatší hrobku světa i přesto, že od císařova pohřbu nebyla nikdy otevřena. Jaké je její tajemství?

Císař Čchin Š’-chuang šel kvůli touze po nesmrtelnosti i přes mrtvoly

I takto se dá popsat první čínský císař Čchin Š’-chuang vrah více než 700 tisíců lidí. Ze začátku reformátor, později krutovládce starověké Číny.

Byl Karel IV. playboy středověku?

Představte si vysokého svalnatého muže, oplývajícího inteligencí a důvtipem, jenž vám řekne miluji tě v pěti jazycích. Dá si s vámi číši vína a vaši čest bude hájit mečem. Tak takový muž skutečně existoval.

Novější články Starší články Starší články